Výstava „VZPOMÍNKY“ se stěhuje do Plzně.

Vzpomínky „Vzpomínky“ měly premiéru od října do prosince 2012 v Galerii Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Jako už tradičně byla souborem obrazů deseti autorů, z nichž polovina je z bavorského Straubingu a druhá půle z Plzeňského kraje.
Byli jsme následně osloveni o realizaci této výstavy v Galerii Evropského domu SVKPK
( Studijní vědecká knihovna Plzeňského kraje ).
Nešlo bohužel v Galerii Evropského domu v Plzni, Náměstí Republiky č.12, uvést výstavu „Vzpomínky“ v celém jejím původním rozsahu, neboť prostory jsou sice odpovídající výstavním účelům, ale oproti výstavním sálům Galerie Muzea Šumavy značně menší.
( původní výstava obsahovala 69 většinou velkoplošných obrazů ).
Přesto se podařilo její segment v zastoupení všech vystavujících autorů jejími pořadateli
( Šumavská renesance o.s. a Muzeum Šumavy Sušice ) realizovat, vystavit 35 děl a výstavu pro veřejnost otevřít vernisáží 5. února.
Překvapivý počet návštěvníků, kde téměř nebylo možno se pohnout z místa - natož si v klidu prohlédnout vystavené exponáty, přivítali svými projevy ředitelka Muzea Šumavy Mgr. Zdeňka Řezníčková a historik Muzea Šumavy Dr. Vladimír Horpeniak  poutavou retrospektivou četných realizovaných výstav těmito subjekty, ale i důvodů jejich mezinárodního charakteru. Dr. Horpeniak z pozice historika citoval doložitelná fakta z historie vzájemné výměny zkušeností i kulturních hodnot mezi lidmi bez ohledu státních hranic i v jihozápadním pohraničí, které bylo násilně přerušeno více než polovinu minulého století od roku 1935 do r. 1989.
A to byl také i důvod na kterém Šumavské renesance o.s., svou činnost výhradně založila, na své filozofii : „Stavět mosty mezi lidmi bez ohledu na hranice států mohou jen lidé sami, odspodu a to i přes jazykové bariéry. Nikdy se nemohou mosty mezi národy postavit úředním rozhodnutím“. ( autor citátu Iva Sedlářová 2006, v internetovém magazínu ŠR). Citát byl vyžádán k použití Ústavem geoniky při Akademii věd České republiky v Brně, do vědeckého článku k tomuto tématu.
Premiéra výstavy Vzpomínky v Kašperských Horách byla nejen deníkem z nezapomenutelných dojmů a chvil vystavujících autorů provedených štětcem na plátně, ale byla současně vzpomínkou na zakladatele a prvního předsedu ŠR o.s. Pavla Holečka
( +9.3.2011 ).
Netušili jsme, že její repríza v Plzni bude věnována památce dalšího z nás, Václava Roubala, vzácného člověka a vynikajícího plzeňského malíře ( +3.1.2013 ).
I když nejsme pověrčiví, raději nebudeme pokoušet osud a „Vzpomínky“ už zaručeně dále nepoputují. Těšíme se však na věrné návštěvníky našich výstav při té příští, opět v Galerii Muzea Šumavy od 1. prosince 2013. Zadané téma znají jen naši výtvarníci a už na něm pracují a tvoří.
Iva Sedlářová

Václav Roubal VÁCLAV ROUBAL
dobrý přítel, svědomitý, spolehlivý, poctivý i obětavý – tak jsme Vaška Roubala znali. Léta s námi vystavoval své obrazy na četných výstavách, jeho jemná imprese milované české krajiny a jejích charakteristických starých českých usedlostí okouzlovala návštěvníky našich výstav. U té poslední v prosinci minulého roku (2012) jeden z jejích návštěvníků z USA, napsal do návštěvní knihy v angličtině, že Roubal je mezi námi jednička. Měl pravdu, věděli jsme to a vážili jsme si toho. Vašek se narodil v roce 1940 ve Staňkově a už od školních let se věnoval malování. Začátky kresby absolvoval ve čtrnácti letech v ateliéru akademického malíře Františka Michla, od roku 1965 se učil malbě u akademického malíře Vladimíra Levory v Měšťanské besedě v Plzni, kde také žil a působil. Dlouhodobě spolupracoval s ARGOCENTREM Praha, účastnil se restaurátorských prací plzeňských sgrafit. Přes své umělecké nadání pracoval ale jako technik v podniku Škoda v Plzni. Takových osudů nadaných lidí, v letech „kádrových materiálů”, bylo mnoho.
Ještě jednu ojedinělou vlastnost měl Václav Roubal. Byl silná osobnost, nikdy nedal najevo bolest ze své nemoci. Proto jeho náhlý odchod na onen svět, ráno 3. ledna 2013, byla a je pro nás nepochopitelná rána a bude vždy nezhojitelnou jizvou.

Za výtvarníky Šumavské renesance o. s.
Iva Sedlářová

Vernisáž výstavy se konala 5.2.2013

Pozvánka na vernisáž

A my jsme to spáchali - zleva Nina Bajen, Hana Abel, Regina SchmidtmayerJiřina Vasiova, Růžena Šerá, Markéta Krčilová A my jsme to spáchali - zleva Nina Bajen, Hana Abel, Regina SchmidtmayerJiřina Vasiova, Růžena Šerá, Markéta Krčilová

Dr. Horpeniak při projevu Dr. Horpeniak při projevu


Ludovít Vasi s harémem Šumavské renesance Ludovít Vasi s harémem Šumavské renesance

Mgr. Řezníčková a Dr.Horpeniak při zahájení vernisáže Mgr. Řezníčková a Dr.Horpeniak při zahájení vernisáže

Obrazy  bylo možno shlédnout hodinu před vernisáží Obrazy bylo možno shlédnout hodinu před vernisáží

Pohled do galerie 1 Pohled do galerie 1

Pohled do galerie 2 Pohled do galerie 2

Ředitelka MŠ Mgr.Řezníčková v rozhovou s řed. Evropského domu a vedoucí J.Hrádkovou Ředitelka MŠ Mgr.Řezníčková v rozhovou s řed. Evropského domu a vedoucí J.Hrádkovou