plakát Simonetty - výstava Na cestach

plakát Jiřky a Ludi - výstava Na cestách

NA CESTÁCH

se lidé potkávají a mnohdy projdou bez povšimnutí. Jsou však i cesty jiné, osudové, při nichž se potkají lidé stejných zájmů, stejného založení, nadání, lidé kteří své myšlenky a pocity umí ztvárnit v umělecké tvorbě – ať již jakoukoliv formou.

Jejich vzájemnému setkání dochází málokdy náhodně, vždy musí být nějaké pojítko, něco, nebo někdo, kdo jejich cesty v tvorbě alespoň na chvíli, ne-li napořád svede dohromady.

Tato myšlenka vedla Šumavskou renesanci o.s. k realizaci letošní jarní výstavy, kterou je možno navštívit v galerii Muzea Šumavy v Kašperských Horách od 20. března do 20. května 2012.

Tři autorské výstavy bezprostředně na sebe navazující, představují tvorbu Ludovíta a Jiřiny Vasiových z Horšovského Týna a Simonetty Šmídové z Hrádku u Sušice. Není k přehlédnutí u vystavujících autorů i patriotismus k domovu. Příkladné jsou v jejich občanském životě silné rodinné vazby, vzájemná podpora a pochopení. Hodně tím vyjadřuje i název jednoho z vystavených obrazů Simonetty Šmídové „ Doma je tam, kde na Tebe vždycky někdo čeká“. Zbývá dodat, že domov je tam, kde jsou mé kořeny bez nichž by strom života nerostl a nenesl plody.

Část výstavy věnovaná tvorbě Ludovíta Vasiho a Jiřiny Vasiové pod názvem : „Na cestách nosíme domov v srdci“ představuje tvorbu obrazů realisty Ludovíta Vasiho z míst Jihočeského a Plzeňského kraje, ale i slovenských Tater a Chorvatska. Jiřina Vasiová se převážně věnuje plastikám z přírodních materiálů, v nichž se uplatňují právě typické pro daný motiv z místa, které symbolizují.

Část samostatné výstavy Simonetty Šmídové „Na cestách“, je poněkud jiného charakteru. Její obrazy krajiny i lidských sídel jsou jakýmsi průvodcem jejími duševními prožitky, deníkem radostných i těžkých chvil. Je známou a žádanou výtvarnicí z mnoha výstav a často je řazena mezi naivisty. Zároveň je toto i dokladem, jak nelze umělce strkat do šuplete malířských slohů, aniž bychom jim neamputovali tu hlavu, tu končetiny. Obrazy Simonetty Šmídové otevírají tajná vrátka snění a byly by vhodné jako ilustrace do knih pohádek. Neboť v ranném věku je člověk schopen snít a většina z nás tuto schopnost později, v reálném světě bohužel ztrácí.

Výstavu pořádá Šumavská renesance o.s. ve spolupráci s Muzeem Šumavy Sušice. Více nejen o této výstavě, ale o vystavujících a jejich tvorbě, se dočtete na www.renesance-gabreta.cz. O Jiřině a Ludovítovi Vasiových v sekci „Malíři Šumavské renesance“ a pod ikonou spřátelených webů i na webových stránkách Simonetty Šmídové.

Výstava je přístupna od úterý až včetně soboty, od 10.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 16.00 hodin. V neděli a pondělí je galerie zavřena.

Iva Sedlářová, Šumavská renesance o.s.

Fotografie z instalace a předávání hotové expozice muzeu Šumavy k provozu

predavame hotovou expozici pracovnicim muzea.JPG Tezky zivot kuratora ( Iva Sedlarova).jpg Instalujeme - Jirina Vasiova.jpg kdyz umelkyni z toho hrabne - Jirina Vasiova.jpg

Expozice výstavy

pohled do expozice 1.JPG pohled do expozice 2.JPG pohled do expozice 3.JPG pohled-do-expozice-4.JPG pohled do expozice 5.JPG Pohled-do-expozice-6.jpg