V Česko-německé koprodukci ožije gotický hrad středověkou podívanou

Malebnou zřiceninu mohutného hradu Rabí u Horažďovic v České republice, navrátí do atmosféry patnáctého století 22.července umělci z Čech, Bavorska a hostující skupina Bělorusů.

Rabí Mezinárodní festival pod názvem „Středověk na Rabí“, zasadil v libretu jeho autor Stanislav Dupač, ( Studio historických a akčních pořadů Berounští měšťané, CZ), do údobí pro hrad nejslavnějšího, doby husitů, kdy hejtman kališníků Jan Žižka z Trocnova přišel při obléhání hradu o své jediné oko. V podstatě je však určujícím dějinným obrazem 15.století v mnohem širším pojetí, porovnáním specifické charakteristiky zastoupené umělci tří států.
V programu, který začíná bez ohledu na počasí v 10.00 hodin dopoledne a končí v 18.00 hodin v podvečer, vystoupí již zmínění Berounští měšťané (CZ), Kvartet-Praha (CZ), Spolek Sv.Simeona –Praha (CZ), Claymore (D), Freunde der Burganlange Weissenstein (D), Meč i Voran (BY), Peregrin Praha (CZ), Circulus in Taberna aus Landau a.d.Isar (D), Stary Olsa(BY).
Ohromná sbírka chladných a palných zbraní až po děla, při jejichž výstřelu vedle ohlušující rány zahalily okolí oblaka dýmu, přímo dramaticky umocnila pocit autentičnosti s dávnou historií.
Známé účinkující soubory jsou svou profesionalitou zárukou nezapomenutelného zážitku šermířských soubojů, divadelních her a šotů, středověké hudby a tanců v prostředí dobového tržiště s historickými stany, zbraněmi i děly.

Rabí  spektakel Mezinárodní festival středověku je prvním a jediným svého druhu . Myšlenka k jeho konání a následný realizační projekt vznikl v Šumavské renesanci o.s., jejímž jedním z prvořadých cílů je propojení kulturního dění sousedících států. Díky úzkým partnerským vazbám Šumavské renesance o.s. s dalšími subjekty (Freunde der Burganlange Weissenstein e.V. a hradem Rabí) již přineslo ovoce na „Rytířských slavnostech“ v letošním červnu na hradě Weissenstein. Vystoupení profesionálního souboru historického šermu zvučného jména - Berounští měšťané, který účinkuje na Rabí již několik sezon, mělo zde svou premiéru. O nadšeném ohlasu veřejnosti informoval bavorský i český tisk.
Pořadateli festivalu jsou: Studio historických a akčních pořadů Berounští měšťané, Šumavská renesance o.s.se sídlem v Kašperkých Horách a Správa hradu Rabí.
Především je třeba jmenovitě ocenit Pavla Holečka, Bianku a Zdeňka Papešovi (o.s.Šumavská renesance), Ivana Faltu ( Czechpoint Bayern Zwiesel) Stanislava Dupače (Berounští měšťané) a Michala Nováka ( kastelána hradu Rabí).
Česko-německá koprodukce mezinárodního festivalu „Středověk na Rabí“ vznikla s přispěním Česko-německého fondu budoucnosti a INTERREG IIIA.


Rabí plakát

reklamní spot pro prezentaci festivalu na Rabí vysílaný na Radiu FM Plus (MP3 - 415 kB)


Iva Sedlářová
Šumavská renesance o.s.