Mezinárodní rockfest na Rabí 29.07.2007

První ročník rocfestu na hradě Rabí, koncert je pořádaný občanským sdružením Šumavská renesance

Ohlédnutí za rockfestem na Rabí

rockfest NEJVĚTŠÍ UMĚNÍ JE NEHRÁT… je příslovím, kterým se striktně řídí skupina ENERGIT. Znamená to dokonalé aranžmá, cit pro výsledný efekt skladby, akceptování frekvencí jednotlivých nástrojů a zvláště vytváření prostoru pro jednotlivé interpretace.
Výsledkem je potom, že zvukař nerajtuje po mixážním pultu v jakési retuši koncertující skupiny sólistů. ENERGIT je dokonale sehraná a vzájemně se respektující kapela špičkových rockerů, ale teprve ona ukázněnost z nich dělá profesionální skupinu, která posluchače vyprovokuje v tým stejně naladěných, v bezprostředním kontaktu s kapelou.

ENERGITU (Luboš Andršt, Jaroslav Erno Šedivý, Colin Stuart, Honza Holeček), patřil závěr prvního ročníku rockfestu na Rabí, konaného 29.července 2007, za toho nejhoršího počasí které si pořadatel akce pod širým nebem může přát a přesto až do konce, (který se protáhl do 23. hodiny), vydržela stovka milovníků nevšedního zážitku, promoklých, ale nadšených. Stojí za zmínku, že v komunistickém Československu vyrostla skupina Energit v roce 1972 jako vzdor úrovně i přístupu k implementaci kvalitní rockové hudby a po necelém roce jí byla činnost zakázána. Část kapely přijala „velkorysou“ nabídku státních orgánů k inscenovanému útěku státní bezpečností do zahraničí, kde jejich kvalita byla přijata předními rockovými kapelami světové úrovně, druhá část rozprášeného Energitu přešla na jazzrock, který kupodivu komunistickým cenzorům nepřipadal nebezpečným amerikanismem, asi proto, že se zde mimo jiné nezpívá, ale hlavně, že tomu vůbec nerozuměli.
V obnovené kapele hraje opět elita rockové scény, mimo jiné baskytarista Colin Stuart, Brit koncertující vedle takových jmen jako David Gilmour a potomek jedné větve rodu Stuartovců.

Jen mág, čaroděj kláves Marián Varga (SK), který vystoupil před nimi, dokázal na chvíli rozehnat mraky a měsíc poslušně dokreslil nadpřirozený dojem siluety gotického hradu s hudbou, která pod prsty Mariána je meditací tónů veskrze duchovního charakteru a drobný genius je mimozemšťanem, s kterým si rozumíme tím nejlepším co je v nás.

V první polovině rockfestu se představily skupiny Gentleman´s Band (když už jsme začali odzadu) ze Sušice, (Tomáš Baierl, Václav Krčmář, Luboš Frančík, Miroslav Vlk, David Löffelmann), známé kapely ze sušického Kloubu.

Rockfest zahájila bavorská skupina Kobold 120 (Steffi Baierl, Theo Hoffmann, Robert Wöller, Stefan Bunge).
Kobold 120 byl pořadatelem rockfestu Šumavskou renesancí o.s. přizván k účinkování pro dlouhodobou přeshraniční spolupráci ve všech kulturních komoditách. Byla mu určena čestná úloha rockfest zahájit, čehož se důstojně zhostil i svým repertoárem převážně vlastních skladeb, motivovaných hudbou osmdesátých let, tehdejšího rocku s výraznými prvky popové hudby. Aniž by pořadatel takto cíleně a odborně kompozičně rockfest na Rabí pojal, Kobold 120 svým repertoárem odstartoval přesně v intencích hudebního scénáře zahřívací kolo programu festivalu.

Samostatnou kapitolou je účast skupiny Gentleman´s Band ze Sušice, kde nejen lze konstatovat nadějnou perspektivu talentovaných hudebníků, ale progresi zaručující prostředí sušického Kloubu, kde se rekrutují a rozvíjejí i další kapely různých žánrů a prostředí pro Šumavu tolik potřebné v intelektuálním muzikantském podhoubí.
V rekapitulaci nelze opomenout skvělého moderování Zuzany Navrátilové
(roz. Baierlové) nadané hudebnice a hudební pedagožky a Radka Nakládala, dlouholetého hudebního redaktora rádia Šumava, dnes na vlastní noze všestranně nadané výrazné osobnosti.
Koho múzy políbí, ten se stává jejím poddaným a dědičně předává štafetu dál.
Kéž múzy najdou na Šumavě hodně svých poddaných a vivat druhý ročník rockfestu 2008.
Poděkování za realizaci prvního ročníku rockfestu na Rabí patří sponzorům Energitu, bez nichž by se finančně nákladná akce nemohla uskutečnit.


Šumavská renesance o.s.
Iva Sedlářová

rockfest Energit CZ

rockfest

rockfest Gentlemans band CZ

rockfest

Fotografie z rockfestu

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí


skvěle moderovala dvojice Zuzana Navrátilová, známá hudebnice a hudební pedagog a Radek Nakládal, hudební redaktor

rockfest rabí skupina ENERGIT

rockfest rabí Colin Stuart a Jan Holeček

rockfest rabí bicí Jaroslav Erno Šedivý

rockfest rabí Luboš Andršt

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

rockfest rabí

Život nám utíká jak voda z dlaně z horského pramene.
Jen pár kapkám mezi prsty je dovoleno pozvolna usychat.
Jsou chvíle, na které stále vzpomínáme a dny a měsíce po kterých čas zatáhne oponu.


foto V. Vlk