Odhalení pamětní desky zaniklých šumavských obcí na Prášilsku říjen 2003

Stářím omšelým prášilským hřbitovem zněl Otčenáš dvoujazyčně.

projev JuDr. Václava Hrabánka
V závěru krátké bohoslužby k modlitbě v rodném jazyce, vyzval zastupující farář P.Bohuslav Richter přítomné pietního aktu odhalení desek s názvy zaniklých 32 obcí a sídel v padesátých letech minulého století na Prášilsku.
Nemohlo být výstižnějšího symbolu, než českého a německého vzájemného prolínání slov modlícího se hloučku promrzlých účastníků, podupávajících v sněhovém poprašku.
I to bylo výstižně symbolické. Neboť o pár metrů níže, 25.října ještě vládl pestrobarevný podzim a tady již kralovala zima a oděla lesy sněhovou čepičkou.
Ano, bylo to výstižné a symbolické, neboť tady, v tomto krásném ale drsném kraji se čeština s němčinou prolínala po staletí a život tady kvetl o nic méně bohatší o své nehmotné dary, než jinde.

účastníci pietního aktu Do té doby, než někde jinde, daleko odtud, vzešel z podhoubí lidského zla nacionální socialismus a o trochu později a mnohem blíže, sotva nám oschly slzy štěstí na nabytou svobodou, socialismus reálný. Jeho realita v praxi znamenala vylidnění tohoto pohraničního pásma střetu dvou světonázorů, srovnání lidských obydlí se zemí, průsmyky se střelnicemi na živé terče přeběhlíků, ostnaté dráty……..
Člověk může opustit místo kde se narodil, kraj kde žil. Vrátí-li se však po letech a najde jen několik mechem obrostlých kamenů tam, kde v kruhu rodiny usedal ke stolu, či kde se učil první písmenka – je to, jako když mu někdo dětství ukradl. To není o majetku – to je o domově.

Seznam zaniklých vesnic a osad na Prášilsku

  Název osady Name der Ortschaft
1 Dolní Ždánidla Untersteindlberg
2 Formberg Formberg
3 Údolí žen Frauenthal
4 Gruberg Gruberg
5 Gsenget Gsenget
6 Höhal Höhal
7 Horní Ždánidla Obersteindlberg
8 Hůrka Hurkenthal
9 Mühlspreng Mühlspreng
10 Nová Studnice Neubrunn
11 Paseka Holzschlag
12 Prostřední Paště Mittelwaid
13 Přední Paště Vorderwaid
14 Pustina Einöde
15 Rovina Ebene
16 Seckerberg Seckerberg
17 Seeberg Seeberg
18 Skelná Glaserwald
19 Slunečná Sonnberg
20 Souš Zusch
21 Stará Hůrka Althurkenthal
22 Staré Hutě Althütten
23 Starý Brunst Altbrunst
24 Stodůlky Stadln
25 Velký Bor Grosshaid
26 Vysoké Lávky Hohenstegen
27 Tremmeln Tremmeln
28 Zadní Chalupy Hinterhäuser
29 Zadní Paště Hinterwaid
30 Zelená Hora Grünberg
31 Zelenohorská Huť Grünbergerhütte
32 Zhůří Haidl am Ahornberg


Ilustrační snímek z roku 2001

Památní deska Prášily 2001(foto Ing. Miloslav Boháček) Odhalení první pamětní desky bez výpisu zaniklých obcí se konalo v Prášilech již v roce 2001.