Mezinárodní setkání skupin křesťanského rocku - zpráva z tisku

Chtějí dostat první ligu muzikantů na Šumavu (článek a foto Foto Filip Böhm)

Kašperské Hory - Pro církevní stavbu netradiční jazzová a rocková muzika rozezněla kostel sv. Markéty v Kašperských Horách.

"Již posedmé pořádáme mezinárodní setkání hudebních skupin křesťanského rocku", říká promotér akce Pavel Holeček z občanského sdružení Šumavská renesance. "Začínali jsme s křesťanským folkem, postupně se nám repertoár obohatil. Na Moravě je zcela normální, že rocková muzika naplňuje kostely i o bohoslužbách, české diecéze jsou v tomto směru konzervativnější", dodává Holeček.

zpráva z tisku - fotodokumentace

zpráva z tisku - fotodokumentace

"Moc se nám to líbí, nikdy bych neřekla, že jazz a kostel jdou tak hezky k sobě", doplňuje Jitka Veberová z Plzně, která je s rodinou na Šumavě na dovolené, "A moc se těším na Romana Dragouna, který vystupuje večer."

Právě známý rocker a hvězda muzikálu Jesus Christ Superstar Roman Dragoun byl hlavním lákadlem páteční části festivalu, který zahájilo jazzové trio z Plzně.
"Předskokana Romanu Dragounovi udělá kapela Šest strun z Hartmanic. Tito mladí muzikanti se věnují křesťanskému folku a rocku, muziku a lyrické texty s náboženskou tematikou skládá leader kapely Honza Schapfhauser a jeho žena", vysvětluje Pavel Holeček.

Tahounem kulturního dění je i místní farář P. Vavřinec Skýpala, sám skvělý muzikant. "Páter Skýpala vystoupí v sobotu se svou kapelou Miriam. Tento muž je také autorem muzikálu Příběh nezištné lásky, a nyní píše rockovou operu s biblickou tematikou", pokračuje Holeček. "Vrcholem festivalu pak bude sobotní koncert skupiny Oboroh, asi nejlepší formace tohoto druhu v Čechách."
Sblížení možné jen přímým kontaktem.

"Pořádáme nejen koncerty, ale i výstavy", přibližuje Pavel Holeček činnost Šumavské renesance. "Naše činnost je umožněna finanční podporou od Česko – německého fondu budoucnosti, jehož přísným grantovým podmínkám již pět let vyhovujeme. Probíhá partnerství s farností ve Zwieselu, naši umělci jezdí do Bavorska, naopak němečtí umělci k nám. Myslím si, že právě kulturou a výměnou muzikantů a mládeže lze uskutečnit česko – německé sblížení, ne politikou", pokračuje.

zpráva z tisku - fotodokumentace

zpráva z tisku - fotodokumentace

"Mým velikým snem je dostat na Šumavu špičkové muzikanty, jako je jazzman Luboš Andršt se svým bluesovým triem nebo Marián Varga a jeho Collegium Musicum. Bohužel na Šumavě není kde udělat velkou kulturní akci pro pár tisíc lidí, jakou bychom si přáli, nejsou prostory. Ani místní lidé zatím nejsou zvyklí chodit na špičkové koncerty. V minulosti jsme ale pořádali koncerty Lucky Bílé s Boni Pueri či s Lubomírem Brabcem ve hřbitovním kostele sv. Mikuláše tady na Kašperkách, na Rabí pak další hudební akce. Výborně spolupracujeme se Správou Národního parku Šumava, se sušickou ZUŠ Františka Stupky a jejím dívčím pěveckým sborem, jakož i s pěveckým sborem Svatobor Josefa Baierla ze Sušice. Funguje to tedy i naopak – nejen že pražští muzikanti jezdí k nám, snažíme se dostat naše mladé talentované umělce mezi pražskou špičku," dodává Pavel Holeček.