KAŽDÝ KONEC JE ZAČÁTKEM NĚČEHO NOVÉHO

Tato otřepaná fráze je holým konstatováním neměnných pravidel. Čas ale teprve ukáže, zda pro tu zaniklou minulost budeme tesknit, či se radovat z nových lepších zítřků. Člověk se z chyb učí, alespoň by měl. Nepoučen je totiž pravděpodobně bude opakovat. To je další otřepaná fráze, bohužel historicky ověřená.
Pravidlo platí všeobecně, vyložená smůla ovšem je, když chybu vidíte, ale rozhodnou jiní a vy to nijak ovlivnit nemůžete.

I to je jedním z důvodů, který tmelí úzký kolektiv občanského sdružení Šumavská renesance, působícího v jihozápadním pohraničí již třetím rokem v kulturních, společenských a populárně vzdělávacích projektech. Jsme jedné krve, stejných názorů a vsázíme na kartu poznávání bez velkých slov, gest a propagace, či manipulačních triků a taktik.

Nejsme bezchybní, to ani nelze, ale i poučení z vlastních chyb je vzdělávací proces a velmi, velmi perspektivní pro další vývoj.

A tak když končí náš letošní projekt „Můj přítel kůň“, můžeme s uspokojením dle ohlasu ve veřejnosti, velkou návštěvností a reakcemi konstatovat, že splnil svůj cíl k podpoře atraktivní a šetrné turistiky, znalostem i propojení dalšího společného zájmu na obou stranách hranice Šumavy a Bavorska. Všechny tři tématické výstavy – obrazů na zámku Vimperk, historie, umělecké fotografie, potřeb pro jezdectví a chovatelství v Galerii Muzea Šumavy v Kašperských Horách i momentky z bavorských slavností koní v Muzeu Šumavy v Sušici, působily jako nová turistická trasa k návštěvě té další výstavní části projektu.

S chutí, kterou nám dává zájem veřejnosti, zveme na náš další projekt. Pro zimní sezonu jsme pro vás připravili výstavu „Sousedé pod jednou střechou“ v Galerii Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Onou střechou nejsou míněny jen hvozdy národních parků Šumava a Bavorský les, ale i minulost všedního dne našich předků, kdy v podmínkách které si dnes těžko umíme představit, vznikala krása uměleckých řemesel i lidového umění a bylo zcela nevýznamné, jakým jazykem mluvil jejich tvůrce. Sousedé pod jednou střechou a mnohdy i u společného talíře v malých manufakturách, či po večerech vyrábějících tradiční ozdůbky k oslavě křesťanských svátků.

O nezapomenutelný zážitek velkoplošných barevných fotografií z obou národních parků se na výstavě podílí rovným dílem přední umělečtí fotografové Jan Kavale, Václav Chabr, Alice Šilerová, Siegward Schmitz a Dr. Rall. Exponáty- uměleckých řemesel, lidového umění, dobového ošacení a předmětů denní potřeby, jsou převážně z kolekce Fabre Facta První Sovinecké a.s., Muzea Šumavy Sušice a ze soukromých sbírek Johanny Herzog, Mileny Smolové, Alice Šilerové a Václava Chabra. Partnery projektu jsou Muzeum Šumavy Sušice, Správa NP a CHKO Šumava, ProNacionalpark e.V., První Sovinecká a.s. Fabre Facta a czechpoint Bayern Zwiesel. Výstava je zaštítěna Ministrem životního prostředí RNDr. Martinem Bursíkem a spolufinancována Česko-německým fondem budoucnosti. Veřejnosti je výstava otevřena slavnostní vernisáží 12. prosince 2008 v 17.00 hod. s následným adventním koncertem v kostele sv. Markéty od 18.00 hod. Výstava potrvá do 30. dubna 2009 a je jí možno navštívit vždy od úterý až do soboty od 10.00 až 16.00 a to i o vánočních a velikonočních svátcích. Iva Sedlářová, Šumavská renesance o.s.

Iva Sedlářová, Šumavská renesance o.s.